Mājas VIESIS Žurnāls ģimenei Numurs 111(3720) 24.04.2009

ILZE LAVRINOVIČA

 

Šobrīd ļaudis arvien vairāk domā par to, kā uzturēt un atgūt veselību ar dabiskajiem preparātiem. Latvijas valsts mežzinātnes institūts „Silava” jau kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem nodarbojas ar skujkoku dziedniecisko īpašību pētniecību un dabisko preparātu izstrādi.

 

PRIEŽU UN EGĻU SKUJAS - CILVĒKA UN AUGU VESELĪBAI

 

Priežu un egļu skuju ķīmiskajā sastāvā ir daudz bioloģiski aktīvo vielu, tām piemīt arī baktericīdas un pretvīrusu īpašības, kas ir noderīgas cilvēka veselībai, augiem un dzīvniekiem. Mēs varam iztikt bez eikalipta un citiem svešiem augiem, - teic institūta „Silava” vadošais pētnieks, SIA „Biolat” padomes loceklis un zinātniskais konsultants, tehnisko zinātņu doktors MĀRIS DAUGAVIETIS. Viņš ir mežsaimniecības inženieris, un tāpēc mežs viņam ir labi pazīstams. Pētnieks stāsta, ka priedes un egles ir ģenētiski visvecākās koku sugas, kas izdzīvojušas gadu simtiem ilgi – par spīti klimata izmaiņām, slimībām un kaitēkļiem. Šajos skujkokos izveidojušies pašaizsardzības mehānismi, kas tos spēj pasargāt.

 

Jau piecdesmitajos gados „Silava” sāka pētīt skujkoku izmantošanu dzīvnieku barības piedevu ražošanā. Drīz sāka ražot skuju vitamīnu miltus, bet 1956. gadā atvēra ekstraktvielu ražotni.

 

Skujas satur daudz hlorofila. Izrādās, ka hlorofila un hemoglobīna struktūra ir līdzīga – tās nozīmē, ka, lietojot uzturā daudz zaļumu, cilvēkam vienmēr būs labs asins sastāvs. Hlorofils atjauno asins sastāvu, reģenerē audus, rada enerģiju un attīra organismu. Zinātnieku uzdevums bija izstrādāt tehnoloģiju, kā no egļu un priežu skujam iegūt vērtīgās vielas, lai tās būtu pieejamas cilvēkiem. Sadarbojoties ārstiem, zinātniekiem un uzņēmējiem, 1992 gadā nodibināja akciju sabiedrību „Biolat”, kas nodarbojas ar pētniecību un dažādu preparātu ražošanu no skujām.

 

Ražošanas process šobrīd ir sadalīts divos posmos. Skuju ekstraktus un ekstraktvielu koncentrātus iegūst SIA „Vecventa” skuju pārstrādes cehā Piltenē.

 

- Tam nepieciešami liela izmēra ekstraktori, rūpniecisks tvaika ģenerators, skuju smalcinātājs un daudz skuju, precīzāk – ar skujam klāti zariņi 5-8 mm diametrā. Lai ekstrakcija notiktu pilnīgāk, tos sasmalcina, iepilda ekstraktoros un veic ekstrakciju ar nepolāriem šķidrinātājiem, piemēram, heksānu vai hefrāzi (šķīdinātājs, ko iegūst naftas pārtvaices procesā). Iegūtos ekstraktus atdzes, lai izsēdinātu vaskveida vielas, atdestilē šķīdinātāju un atkarībā no ieceres sadala tālāk, lai rožotu kādu no produktiem, - pastāstīja institūta „Silava” pētnieks un A/S „Biolat” ķīmiķis tehnologs OJĀRS POLIS.

 

A/s „Biolat”  savā ražotnē Salaspilī, izmantojot mazāka izmēra stikla aparatūru, bet lietojot sarežģītāku tehnoloģiju no skuju ekstraktiem un ekstraktvielām ražo vairākus dabiskos līdzekļus.

 

To vidū ir veselības dzēriens „Ho-Fi”, kas palīdz stiprināt imunitāti un izvadīt kaitīgas vielas, „Poliprenoli”- nodrošina šūnu membrānu aizsardzību pret vīrusiem, stiprina imūnsistēmu, priedes un egles skuju ēteriskās eļļas ir spēcīgs pretmikrobu un pretvīrusu līdzeklis, bet karameles „Silvasept” mazina kakls sāpes un iesnas.   „Biolat” ražotnē top arī augu aizsardzības līdzeklis „Fitoekols IF” un preparāts „Ausma”, kas stimulē augu labāku apsakņošanos, augšanu, ziedēšanu un ražas veidošanos. Pavisam „Biolat” ražo divpadsmit produktus. Sia „Vecventa” ražoto skuju ekstraktu izmanto arī vairāku citu farmācijas, kosmētikas un sadzīves ķīmijas produktu ražošanā. Jāpiebilst, ka skujas uzņēmums iegūst no cirsmām un laukos nodrošina darbu vairākiem cilvēkiem.

 

Māris Daugavietis ir sašutis par garo un sarežģīto birokrātijas procesu, kas jāiziet, reģistrējot jaunu preparātu un uzturot ražotni.

 

- Tās prasības, kas Eiropas direktīvās ir ierakstītas kā vēlamas, Latvijas institūcijas prasa pildīt obligāti un vēl vairākas ir pieliktas klāt. Tas būtiski sarežģī darba procesu un prasa daudz enerģijas un laika, - teic profesors Māris Daugavietis.

Uzņēmums turpina attīstīties. Domājot par ērtāku preparātu lietošanu, līdzeklis „Poliprenoli” drīz būs nopērkams ne tikai pilienu veidā, bet arī kapsulās. Tas iespējams, pateicoties veiksmīgai sadarbībai ar Baltkrievijas farmaceitisko rūpnīcu „Minskinterkaps” Vasaras vidū a/s „Biolat” pircējiem sāks piedāvāt arī uztura bagātinātāju „Fitesten” kapsulās – tas palīdz ārstēt gastrītu, kuņģa čūlu un citādi sakārtot gremošanos traktu.