Taka, Janvāris 2009.g. 

Līga Zītara

 

Ir ziemas vidus. Janvārī parasti mēdz uznākt aukstuma periodi, ko pēc tam nomaina atkušņi, un tad sakas svētki vīrusiem un baktērijām. Kā tiem pretoties, nevairojot ķīmisko medikamentu ražotāju peļņu, uzzināsit no Latvijas Valsts mežu zinātnes institūta Silava vadošā pētnieka, profesora, tehnisko zinātņu doktora MĀRA DAUGAVIEŠA stāstījuma.

 

PRIEDE, EGLE PALĪDZĒS!

SKUJĀS - VISS VAJADZĪGAIS.

 

Silava ir mana vienīgā darbavieta kopš augstskolas beigšanas/ Pamazām specializējos skujkoku zaļas masas izmantošanā veselības produktos, kā arī augu aizsardzībā/ Mūsu pētnieku kolektīva sauklis ir: Priede, egle palīdzēs!

Latvijas meži ir bagāti ar skujkokiem. Cilvēki izsenis meklējuši dažādas iespējas izdzīvot un saglabāt veselību, izmantojot tuvākās apkārtnes augus, -senči pirtī pērās ar kadiķu slotiņām un plaši lietoja dažādu augu uzlējumus. Tautas ticējums tagad cenšamies pamatot zinātniski. Pirmā publikācija, ko atradu par šo tēmu, tapusi jau 1934.gadā. Tur aprakstīts, kā uzveikt cingu, ko izraisa C vitamīna trūkums. Sibīrijas apstākļos vienīgais līdzeklis bija ciedru skuju uzlējums. Līdzīga pieredze skujkoku izmantošanā ir daudzām tautām. Piemēram, Kanādas indiāņiem. Esmu lasījis, ka indiāņu sievas gatavojušas skuju vannas saviem vīriem spēku atjaunošanai pēc gariem pārgājieniem. Piemēri atrodami arī tuvākā apkārtnē. Otrā pasaules kara laikā gan krievu, gan vācu armijas karavīriem katru dienu obligāti bija jāizdzer krūzīte skuju izlējuma, kas glāba no vitamīnu trūkuma. 

Pats 1964.gadā sāku ar lopbarības piedevu pētīšanu. Tobrīd sekmīgi attīstījās skuju miltu ražošana, pēc tam pārgājām uz ekstraktvielām. Padomju laikā ar šiem jautājumiem nodarbojās trīs centri: Rīga, Ļeņingrada un Krasnojarska. Mēs gājām nedaudz citu ceļu. Spirta uzlējumos iespējams iegūt tikai nelielu daļu augos atradošos vērtīgo vielu. Ir zināms, ka priede un egle ir ģenētiski vecākās koku sugas, kas izdzīvojušas par spīti pasaules klimata izmaiņām. Zinātnieki uzskata, kā šajos skujkokos attīstījušies aizsardzības mehānismi, kas palīdz izdzīvot jebkādos apstākļos. Mums jāiemācas to visu paņemt un dot cilvēkam/ Skujkoku ir mūžzaļi, tāpēc mums visu laiku pieejama svaiga izejviela. No lopbarības pamazām pārgājām uz kosmētiku un veselības precēm cilvēkiem.

Skuju ķīmiskajā sastāvā var atrast visus savienojumus, kas nodrošina cilvēka eksistenci, piemēram, hlorofilu. Hemoglobīna un hlorofila struktūras formula ir ļoti līdzīga, tikai hlorofila centrā ir magnija, bet hemoglobīna-dzelzs. Tas nozīmē: jālieto zaļumi, un vienmēr būs labs asins sastāvs.

Tiekoties ar cilvēkiem, mans pirmais jautājums: Ko zaļu šodien esat ēduši? Parasti zālē iestājas klusums. Mūsu veikalos zaļumi visu gadu nav pieejami. Var atrast bāli zaļu kāpostu, kas atvests no Ķīnas, paretam-lociņus, garšaugus, bet cik bieži cilvēki to pērk? Trakākais, ka arī lauku rajonos trūkst zaļumu.

Hlorofils ir vitāli svarīgs savienojums: atjauno asins sastāvu, reģenerē audus, ir labs dezodorants. Kā to paņemt no augiem, jo skujas taču neēdīsim? Šobrīd aptiekās nopērkams veselības dzēriens HoFi; pircēji ar to ir ļoti apmierināti. Tā vēsture aizsākās 80.gados, kad ārsti meklēja, kā aplīdzēt slimniekiem pēc ķīmijas un staru terapijas. Izrādījās, ka šis produkts derēja - dabīgs, nekaitīgs, imunitāti stiprinošs.

 

DZIEDINOŠAIS UZTURA BAGĀTINĀTĀJS

 

Katram dzīvam organismam ir doliholfosfātu cikls, kas šūnu membrānu līmenī regulē olbaltumvielu sintēzi. Jebkuras patoloģijas gadījumā organisms pastiprināti izdala doliholfosfātus, tāpēc veidojas to deficīts. Kopā ar Sanktpēterburgas kolēģiem sākām to pētīt. Skujas satur daudz poliprenolu (augu valsts doliholu analogs). Pēc šī parauga izstrādājām eļļā šķīstošu savienojumu – preparātu Poliprenoli. Tas atbilst modernās medicīnas prasībām, jo ārstē šūnas (šūnu terapija). Produkts ir daudz pētīts, tas palīdz dažādu slimību gadījumos, - nostiprina imūnsistēmu un regulē doliholfosfātu ciklu.

Par to pārliecinājos pats. Jaunākais dēls mācījās 4.klasē un noķēra ērci. Pirmo slimības vilni palaidām garām, tāpēc otrais bija ļoti smags – noņēma vienu roku. Aizbraucām uz infekcijas slimnīcu, un ārsti teica, ka būs jāārstējas mēnešiem ilgi. Ierunājos, ka man ir preparāts, ar ko varētu ārstēt (mums bija divi dokumentēti gadījumi, kad uzcēlām reanimācijā gulošus pacientus). Pārmaiņus ar sievu sēdējām pie slimnieka, devām puisītim poliprenolu. Pēc 2 nedēļām zēnu izrakstīja. Rudenī zvanīja no slimnīcas. Esot iebraukusi ārzemju delegācija. Lūdza atvest brīnumbērnu, lai demonstrētu ārstēšanas rezultātus. Piebildu, kad tad izstāstīšu par preparātu, ko devām bērnam. Ārsti nepiekrita, to nedrīkstot darīt. Ka ne – ne. Zēnu neaizvedu, lai lieki netraumētu.

Ielauzties medicīnā ir ļoti grūti. Ar to pašu poliprenolu iziets pilns izmēģinājumu cikls, pierādīts tā nekaitīgums, taču novest līdz zāļu formai pagaidām nav izdevies – reģistrējām kā uztura bagātinātāju. Patiesībā tas veic abas funkcijas – bagātina uzturu un arī dziedina.

Jebkuram uztura bagātinātājam ir zināma loma veselības uzturēšanā. Perspektīvi būtu darboties pēc amerikāņu principa - zem viena jumta atrodas pārtikas un zāļu aģentūra. Ja tas ir dabas produkts un elementārās nekaitīguma pārbaudes veiktas, reģistrējam kā uztura bagātinātāju un lietojam. Ja tās ir sintētiskās zāles, tad dzirdēts, ka viena medikamenta izstrāde maksā vairākus miljonus.

Ir arī daudz citu no priedes vai egles iegūtu produktu, piemēram, ēteriskās eļļas. Aromterapija, kā zināms, pazīstama kopš seniem laikiem. Visām skujkoku eļļiņām piemīt pretvīrusu un antibakteriāla iedarbība. Ne velti tuberkulozes slimnīcas tradicionāli iekārto priežu mežā. Ja šos kokus ievaino vai tiem uzklūp kaitēkļi, tie izdala sveķvielas ar savienojumiem, kas efektīvi iznīcina sēnītes, baktērijas, vīrusus. Esam ieguvuši vairākus no šiem savienojumiem, piemēram, silbiolu. To izdevies izstrādāt karamelēs Silvasept, kas labi palīdz pret mutes dobuma iekaisumiem un klepu. Savukārt deguna ziede Viragels (ražotājs – firma LMP – izmanto mūsu aktīvo vielu) ir lielisks pretgripas līdzeklis. Visi skuju produkti lietojami arī kosmētikā.

 

AR ZEMNIECISKU LOĢIKU

 

Interesanta ir mūsu ražotnes vēsture. Pēc brīvības atgūšanas 90.gadu sākumā zinātnei praktiski nogrieza naudu, taču mēs jutāmies pietiekami spēcīgi, lai pastāvētu. Atradām vairākus uzņēmējus, mediķu grupu un kopīgi izveidojām firmu – akciju sabiedrību Biolat, kas sāka ieviest ražošanā zinātnes atklājumus. Turpat pie institūta ir tīrvielu ražotne, vēl viena kompānijas firma ir Piltenē, kur veic skuju sākumapstrādi, izdalot no tām ekstraktvielas. Skujas nav lietderīgi vest uz Rīgu, tās jāapstrādā svaigas. Īstenojam bezatlikuma tehnoloģiju. No skujām izdalītās ekstraktvielas veido 6-7% kopsvara, pārējo masu kompostē un iegūst lielisku mēslojumu. Ventspilī ar to apstrādā puķudobes, un viss aug griezdamies.

Skujās ir arī tādi savienojumi, kas cilvēkam nav vajadzīgi – sveķskābes un taukskābes, toties tās ir lieliski augu aizsardzības līdzekļi. Staigājot pa mežu, redzam, ka taciņas nobirušas skujām, kas atšķirībā no lapām nesadalās gadiem ilgi. Zemniekiem ir tāda loģika – paskatīties, kas notiek dabā, un mēģināt to izmantot. Sākām pētīt, kas ir iekšā skujām. Izdalījām sveķskābes, kam atklājās laba fungicīdā iedarbība, tāpat tās lieliski atvaira sūcējkukainīšus. Protams, savi kaitēkļi ir arī priedēm un eglēm, toties tādu nav dārzā. Par to ieinteresējušies bioloģiskie lauksaimnieki. Skaidrs, ka ar šo preparātu nodošanu ražošanā ir problēmas. Trīs produktus – Fitoekols, augu augšanas stimulatoru Ausma un Fitorodans (pasargā augļu kokus no grauzējiem) – esam reģistrējuši, bet ar jaunākajiem ir grūtības.

Interesanti, ka ļaudis aizvien vairāk un vairāk izvairās no sintētiskajiem medikamentiem, jo tie rada blakusparādības, turklāt tiem ir šaura iedarbība 0 vienu vīrusu nokauj, bet uz cietiem neiedarbojas. Rezultātā rodas multirezistentās baktērijas, kas nereaģē uz penicilīnu un citām antibiotikām. Tas pats attiecas uz augu aizsardzības līdzekļiem. Jebkurai mākslīgi sintezētai indei kukaiņi ātri piemērojas, taču nav dzirdēts, ka tie tāpat piemērotos dabiskām pretvielām. Tās bijušas mūžīgi, tāpēc rezistence neviedojas.

Šobrīd tirgū ir 12 mūsu produkti, sākot ar ēteriskajām eļļām un beidzot ar augu aizsardzības līdzekļiem. Daļu izejvielu dodam Spodrībai, daļu firmām, kas ražo kosmētikas izstrādājumus, piemēram, Biokosmētikas institūtam Stradiņa universitātes paspārnē, Medikaminai, LMP, kas ražo dabiskos medikamentus. Produkciju izplata firma Es – Saule. Var nopirkt arī pie mums, ražotnē. Gan vairumā, gan mazumā, arī – homeopātiskajās aptiekās.

 

VAR PĒTĪT UN PĒTĪT

 

Mūs pārsteidza kāds skuju blakus produkts – skuju vasks. Katra skujiņa klāta ar plānu vaska kārtiņu, kas lieliski sargā no ultravioletā starojuma un saules apdegumiem. Tāpēc rūpējamies, lai sveķus iestrādātu pretapdegumu krēmos un ziedēs. Neesam kosmētiķi vai mediķi, pastāvīgi sadarbojamies ar citu jomu speciālistiem. Nešaubos, ka nākotnē zinātnieki par skujkokiem atklās vēl daudz jauna. Žēl, ka netiekam klāt tādai interesantai sugai kā kadiķis (tas ierakstīts Sarkanajā grāmatā). Tos nedrīkst ne vākt, ne pārstrādāt. Pētījumu ir daudz. Ne tikai pie mums, bet arī citur pasaulē kadiķi uzskata par ļoti vērtīgu. Mēra laikos tas bija viens no glābiņiem – dedzināja un izkūpināja telpas.

Profesors Ezerietis, ar kuru sadarbojamies, izgatavo protēzes no kadiķa koksnes. Atšķirībā no metāla un plastmasas protēzēm, kas jāmaina ik pēc 3 gadiem, kadiķkoka protēze lieliski saaug ar kaulu, jo šūnu struktūra ir stipri līdzīga.

Ja operāciju zāli izsmidzina ar kadiķa ēterisko eļļu, tā ir pilnīgi sterila.

Vēl pētām mazzināmos ūdenī šķīstošos fenolsavienojumus, jo esam tikuši pie atbilstošaa aparatūras. Balstoties uz tautas medicīnu, esam ķērušies pie bērzu lapu ekstraktiem. Ļoti interesants materiāls ir bērza tāss.

Var pētīt un pētīt, jo augu biomasas resursi nemitīgi atjaunojas.

Par pētījumu perspektīvām nešaubos, ja jau esam izdzīvojuši kopš sešdesmitajiem gadiem. Atrasti arī pēcteči, kas darbu turpinās. Ražotne gan darbojas tikai kopš 1992.gada, taču joprojām ir stabila. Šajā grūtajā ekonomiskajā situācijā pieprasījums nekrītas, jo, pirmkārt, mūsu ražojumi nav dārgi, otrkārt, cilvēki sapratuši dabas produktu vērtību.

 

VIETĒJIE PRODUKTI- VISPIEMĒROTĀKIE

 

Kā pasargāt ģimenes no gripas un saaukstēšanās? Ar mūsu pašu preparātiem! Mūsu mājās vienmēr atrodas zaļais veselības dzēriens Ho-Fi – profilakses līdzeklis numur viens, - no rīta ieņemam pa malciņam, un tā – vismaz vienu mēnesi. Lai nostiprinātu imunitāti, cenšamies ieturēt vienu poliprenolu tūri (iesaiņojumā ir 100 mg, dienā vajadzētu 2-3 mg, 2 pilieni ir 1 mg, pietiek mēnesim). Padzeram piliprenolus un ar gripu neslimojam. Ja iekaisis kakls vai mutes dobums, sūkājam Silvasept karameles. Ja tomēr gadījies saslimt, telpas dezinficē ar priedes vai egles ēterisko eļļu (pasmidzina vai izmanto aromalampu). Pirtī to var uzpilināt uz akmeņiem, lai tvaiki attīra elpceļus. Iesnu un klepus gadījumā palīdz inhalācijas. No bērnības atceros: kad biju saaukstējies, mamma ielēja vanniņā terpentīnu, pārsedza ar galvu dvieli un lika elpot. Terpentīns satur līdzīgus terpēnus kā ēteriskās eļļas.

Vēl jāpiemin hlorofila karotīna pasta – zaļš, lipīgs šķidrums, ko deviņdesmito sākumā reģistrējām kā gastroenteroloģisku preparātu ar nosaukumu Fitestēns un kas tika ļoti pieprasīts. Katrai saimniecei vajadzētu turēt pie plīts trauciņu ar šo pastu. Ja gadās apdedzināties, tūlīt iesmērē ar pastu, - čulgas neveidojas, un apdegumam nav nekādu seku. Kolēģim laboratorijā uz rokas uzlija sērskābe. Apzieda ar pastu, un brūce ātri sadzija.

Negribu teikt, ka esmu stingrs zāļu pretinieks. Taču, profilaktiski lietojot dabas produktus, ķīmiskie medikamenti vairs nav nepieciešami.

Neesam veģetārieši, tomēr iepērkoties esam uzmanīgi. Piemēram, poļu a’bolus nekad nepērku, labāk aizbraucu uz Pūri, kur visu ziemu var dabūt vietējo produkciju.

Mūsdienu lielākā nelaime ir konservētā pārtika, kas pilna ar E vielām. Kad parunājam ar ierēdņiem, viņi atbild, ka labprāt aizliegtu, taču Eiropā tas esot atļauts. Tas nozīmē, ka pašiem jābūt vērīgākiem un izvēlīgākiem.

Mans ieteikums – lietot tikai vietējās izcelsmes produktus, jo importētie nav piemēroti mūsu ģenētiskajam fondam!